BERGQUIST SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET Thermal Insulator, Sil-Pad 2000, .015", 6"x6" Sheet, Fibreglass, Silicone Elastomer, 3.5 W/m.K
BERGQUIST SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET Thermal Insulator, Sil-Pad 2000, .015", 6"x6" Sheet, Fibreglass, Silicone Elastomer, 3.5 W/m.K
Product details
| Thermal Impedance | 0.57°C/W |
| Insulator Body Material | Fibreglass, Silicone Elastomer |
| Volume Resistivity | 10ohm-m |
| Breakdown Voltage Vbr | 4kV |
| Dielectric Strength | - |
| Thickness | 0.38mm |
| Product Range | - |
| Thermal Conductivity | 3.5W/m.K |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $73.44
-70%$73.44
$22.03BERGQUIST SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET Thermal Insulator, Sil-Pad 2000, .015", 6"x6" Sheet, Fibreglass, Silicone Elastomer, 3.5 W/m.K
Product details
| Thermal Impedance | 0.57°C/W |
| Insulator Body Material | Fibreglass, Silicone Elastomer |
| Volume Resistivity | 10ohm-m |
| Breakdown Voltage Vbr | 4kV |
| Dielectric Strength | - |
| Thickness | 0.38mm |
| Product Range | - |
| Thermal Conductivity | 3.5W/m.K |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Thermal Impedance | 0.57°C/W |
| Insulator Body Material | Fibreglass, Silicone Elastomer |
| Volume Resistivity | 10ohm-m |
| Breakdown Voltage Vbr | 4kV |
| Dielectric Strength | - |
| Thickness | 0.38mm |
| Product Range | - |
| Thermal Conductivity | 3.5W/m.K |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | SIL-PAD 2000 150MMX150MM SHEET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










