AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV) product from AVX with the model number VG120626F540DP
Product details
Operating Temperature Min -55�C
Clamping Voltage Vc Max 54V
Peak Surge Current @ 8/20�s 200A
Voltage Rating V DC 26V
Operating Temperature Max 125�C
Varistor Case Style 1206 [3216 Metric]
Product Range TransGuard Series
Automotive Qualification Standard -
Varistor Type Multilayer Varistor (MLV)
Peak Energy (10/1000uS) 700mJ
Voltage Rating V AC 18V
Other details
Brand AVX
Part Number VG120626F540DP
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Clamping Voltage Vc Max 54V
Voltage Rating V DC 26V
Peak Energy (10/1000uS) 700mJ
Voltage Rating V AC 18V
Other details
Brand AVX
Part Number VG120626F540DP
Description
Clamping Voltage Vc Max 54V
Voltage Rating V DC 26V
Voltage Rating V AC 18V
Part Number VG120626F540DP
AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV) | Tanotis