![AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-vg120626f540dp-tvs-varistor-18-v-26-v-transguard-series-54-v-1206-3216-metric-multilayer-varistor-mlv-1.jpg)
AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Clamping Voltage Vc Max | 54V |
| Peak Surge Current @ 8/20�s | 200A |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Varistor Case Style | 1206 [3216 Metric] |
| Product Range | TransGuard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 700mJ |
| Voltage Rating V AC | 18V |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VG120626F540DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.61
-70%$1.61
$0.48AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Clamping Voltage Vc Max | 54V |
| Peak Surge Current @ 8/20�s | 200A |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Varistor Case Style | 1206 [3216 Metric] |
| Product Range | TransGuard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 700mJ |
| Voltage Rating V AC | 18V |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VG120626F540DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Clamping Voltage Vc Max | 54V |
| Peak Surge Current @ 8/20�s | 200A |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Varistor Case Style | 1206 [3216 Metric] |
| Product Range | TransGuard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 700mJ |
| Voltage Rating V AC | 18V |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VG120626F540DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










