![AVX VC080514A300DP TVS Varistor 10 V 14 Transguard Series 30 0805 [2012 Metric] Multilayer (MLV)](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-vc080514a300dp-tvs-varistor-10-v-14-transguard-series-30-0805-2012-metric-multilayer-mlv-1.jpg)
AVX VC080514A300DP TVS Varistor 10 V 14 Transguard Series 30 0805 [2012 Metric] Multilayer (MLV)
Product details
| Voltage Rating VAC | 10V |
| Voltage Rating V DC | 14V |
| Product Range | TransGuard Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 30V |
| Varistor Case Style | 0805 [2012 Metric] |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 40A |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 100mJ |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VC080514A300DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Voltage Rating VAC | 10V |
| Voltage Rating V DC | 14V |
Other details
| Brand | AVX |
Description
| Voltage Rating VAC | 10V |
| Voltage Rating V DC | 14V |