
AVX F0603E0R25FSTR FUSE, SMD, 250mA, 0603, FAST ACTING
Product details
| Product Range | Accu-Guard Series |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Case Style | 0603 |
| Breaking Capacity Current AC | - |
| Breaking Capacity Current DC | 50A |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | F0603E0R25FSTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX F0603E0R25FSTR FUSE, SMD, 250mA, 0603, FAST ACTING
Product details
| Product Range | Accu-Guard Series |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Case Style | 0603 |
| Breaking Capacity Current AC | - |
| Breaking Capacity Current DC | 50A |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | F0603E0R25FSTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | Accu-Guard Series |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating V AC | - |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Case Style | 0603 |
| Breaking Capacity Current AC | - |
| Breaking Capacity Current DC | 50A |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | F0603E0R25FSTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










