
ARCOLECTRIC C0345RAAAA Fuseholder, Panel Mount, 250V, 16A, 6.3 x 32mm, Quick Connect, Snap-In, Screwdriver, PC2
ARCOLECTRIC C0345RAAAA Fuseholder, Panel Mount, 250V, 16A, 6.3 x 32mm, Quick Connect, Snap-In, Screwdriver, PC2
- Black colour
- 0.8-2mm Panel thickness
- Low profile bezels
- Anti-rotational, snap-in fixing
- 4W Maximum dissipation
- -55 to 70�C Ambient temperature range
Applications
Safety
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Current | 16A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | - |
| Holder Terminals | Quick Connect |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Held | 1/4" x 1-1/4", 6.3mm x 32mm, 3AB, 3AG, 0 |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C0345RAAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $11.89
-70%$11.89
$3.57ARCOLECTRIC C0345RAAAA Fuseholder, Panel Mount, 250V, 16A, 6.3 x 32mm, Quick Connect, Snap-In, Screwdriver, PC2
- Black colour
- 0.8-2mm Panel thickness
- Low profile bezels
- Anti-rotational, snap-in fixing
- 4W Maximum dissipation
- -55 to 70�C Ambient temperature range
Applications
Safety
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Current | 16A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | - |
| Holder Terminals | Quick Connect |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Held | 1/4" x 1-1/4", 6.3mm x 32mm, 3AB, 3AG, 0 |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C0345RAAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Black colour
- 0.8-2mm Panel thickness
- Low profile bezels
- Anti-rotational, snap-in fixing
- 4W Maximum dissipation
- -55 to 70�C Ambient temperature range
Applications
Safety
Product details
| Fuse Holder Type | Cartridge Fuse Holder |
| Voltage Rating V AC | 250V |
| Fuse Current | 16A |
| No. of Fuses | 1Fuses |
| Product Range | - |
| Holder Terminals | Quick Connect |
| Voltage Rating V DC | - |
| Fuse Size Held | 1/4" x 1-1/4", 6.3mm x 32mm, 3AB, 3AG, 0 |
Other details
| Brand | ARCOLECTRIC |
| Part Number | C0345RAAAA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










