
ZF ELECTRONICS E6900A0 SWITCH, PIN PLUNGER, SPDT, 10A, 125V
Product details
| Product Range | E Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 125VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Pin Plunger |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Operating Force Max | 425gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | E6900A0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ZF ELECTRONICS E6900A0 SWITCH, PIN PLUNGER, SPDT, 10A, 125V
Product details
| Product Range | E Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 125VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Pin Plunger |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Operating Force Max | 425gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | E6900A0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | E Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect |
| Contact Current Max | 10A |
| Contact Voltage AC Nom | 125VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Pin Plunger |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Operating Force Max | 425gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | E6900A0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









