
Yongnuo YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony
Yongnuo YN-14EX II Overview
Yongnuo has put together this YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony for photographers who require a lightweight solution for soft, detailed, wrap-around lighting for close-up work. The kit includes the TTL-compatible, shoe-mount control unit and a ring flash with 52, 58, 67, and 72mm lens adapter rings. Four snap-on CT filters are provided for fine-tuning the flash's 5600K output, while a carry bag is included for storage and transport.
In the Box
- Yongnuo YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony
- 4 x CT Filters
- 52mm Adapter Ring
- 58mm Adapter Ring
- 67mm Adapter Ring
- 72mm Adapter Ring
- Carry Bag
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Power (Not Included)
Yongnuo YN-14EX II Specs
| Guide Number | 59.06' / 18 m at ISO 100 |
| Angle of Coverage | 80° |
| Recycle Time | Approx. 3 Seconds |
| Exposure Control | Sony ADI / P-TTL |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Secondary Illumination | Modeling Light |
| Color Temperature | 5600K |
| Internal Power | 4 x AA |
| Mount | Shoe Mount |
| Lens Compatibility | 52mm/58mm/67mm/72mm Filter Threads (via Included Adapter Ring) |
| Display | LCD |
| Off-Camera Terminal | PC |
| Dimensions (W x H x D) | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.7 x 6.1 x 5.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images





Yongnuo YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony
Yongnuo YN-14EX II Overview
Yongnuo has put together this YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony for photographers who require a lightweight solution for soft, detailed, wrap-around lighting for close-up work. The kit includes the TTL-compatible, shoe-mount control unit and a ring flash with 52, 58, 67, and 72mm lens adapter rings. Four snap-on CT filters are provided for fine-tuning the flash's 5600K output, while a carry bag is included for storage and transport.
In the Box
- Yongnuo YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony
- 4 x CT Filters
- 52mm Adapter Ring
- 58mm Adapter Ring
- 67mm Adapter Ring
- 72mm Adapter Ring
- Carry Bag
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Power (Not Included)
Yongnuo YN-14EX II Specs
| Guide Number | 59.06' / 18 m at ISO 100 |
| Angle of Coverage | 80° |
| Recycle Time | Approx. 3 Seconds |
| Exposure Control | Sony ADI / P-TTL |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Secondary Illumination | Modeling Light |
| Color Temperature | 5600K |
| Internal Power | 4 x AA |
| Mount | Shoe Mount |
| Lens Compatibility | 52mm/58mm/67mm/72mm Filter Threads (via Included Adapter Ring) |
| Display | LCD |
| Off-Camera Terminal | PC |
| Dimensions (W x H x D) | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.7 x 6.1 x 5.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Yongnuo YN-14EX II Overview
Yongnuo has put together this YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony for photographers who require a lightweight solution for soft, detailed, wrap-around lighting for close-up work. The kit includes the TTL-compatible, shoe-mount control unit and a ring flash with 52, 58, 67, and 72mm lens adapter rings. Four snap-on CT filters are provided for fine-tuning the flash's 5600K output, while a carry bag is included for storage and transport.
In the Box
- Yongnuo YN-14EX II TTL Macro Ring Flash Kit for Sony
- 4 x CT Filters
- 52mm Adapter Ring
- 58mm Adapter Ring
- 67mm Adapter Ring
- 72mm Adapter Ring
- Carry Bag
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not in the Box
- Essential Batteries & Power (Not Included)
Yongnuo YN-14EX II Specs
| Guide Number | 59.06' / 18 m at ISO 100 |
| Angle of Coverage | 80° |
| Recycle Time | Approx. 3 Seconds |
| Exposure Control | Sony ADI / P-TTL |
| Power Range | 1/1 to 1/128 |
| Secondary Illumination | Modeling Light |
| Color Temperature | 5600K |
| Internal Power | 4 x AA |
| Mount | Shoe Mount |
| Lens Compatibility | 52mm/58mm/67mm/72mm Filter Threads (via Included Adapter Ring) |
| Display | LCD |
| Off-Camera Terminal | PC |
| Dimensions (W x H x D) | Not Specified by Manufacturer |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 2.15 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.7 x 6.1 x 5.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






