
XP POWER TR10S3V3 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 W, 3.3 V, 1 A
XP POWER TR10S3V3 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 W, 3.3 V, 1 A
Product details
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 3.3W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 1A |
| Input Voltage DC Min | 7V |
| Input Voltage DC Max | 28V |
| Approvals & Standards | EN |
| Product Range | TR10 Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | TR10S3V3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.03
-70%$5.03
$1.51XP POWER TR10S3V3 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 W, 3.3 V, 1 A
Product details
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 3.3W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 1A |
| Input Voltage DC Min | 7V |
| Input Voltage DC Max | 28V |
| Approvals & Standards | EN |
| Product Range | TR10 Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | TR10S3V3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 3.3W |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Output Current Max | 1A |
| Input Voltage DC Min | 7V |
| Input Voltage DC Max | 28V |
| Approvals & Standards | EN |
| Product Range | TR10 Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | TR10S3V3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











