
WURTH ELEKTRONIK 7499111121A Modular Connector, RJ45, WE-RJ45 Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
WURTH ELEKTRONIK 7499111121A Modular Connector, RJ45, WE-RJ45 Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
- 350�H Minimum OCL with 8mA bias
- Complies with IEEE 802.3
- 10/100/1000 Base-T port
- 1:1 Turn ratio
- Down tab
- EMI fingers
Applications
Communications & Networking
Product details
| No. of Positions | 8Ways |
| Contact Material | - |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | RJ45 |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| LAN Category | - |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Product Range | WE-RJ45 Series |
| No. of Ports | 1Ports |
| Gender | Jack |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7499111121A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.48
-70%$12.48
$3.74WURTH ELEKTRONIK 7499111121A Modular Connector, RJ45, WE-RJ45 Series, Jack, 8 Contacts, 8 Ways, 1 Ports
- 350�H Minimum OCL with 8mA bias
- Complies with IEEE 802.3
- 10/100/1000 Base-T port
- 1:1 Turn ratio
- Down tab
- EMI fingers
Applications
Communications & Networking
Product details
| No. of Positions | 8Ways |
| Contact Material | - |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | RJ45 |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| LAN Category | - |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Product Range | WE-RJ45 Series |
| No. of Ports | 1Ports |
| Gender | Jack |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7499111121A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 350�H Minimum OCL with 8mA bias
- Complies with IEEE 802.3
- 10/100/1000 Base-T port
- 1:1 Turn ratio
- Down tab
- EMI fingers
Applications
Communications & Networking
Product details
| No. of Positions | 8Ways |
| Contact Material | - |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | RJ45 |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| LAN Category | - |
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Product Range | WE-RJ45 Series |
| No. of Ports | 1Ports |
| Gender | Jack |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7499111121A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









