
WURTH ELEKTRONIK 66202021022 Rectangular Power Connector, Right Angle, WR-MPC3 Series, Through Hole, Header, 20 Contacts, 3 mm
WURTH ELEKTRONIK 66202021022 Rectangular Power Connector, Right Angle, WR-MPC3 Series, Through Hole, Header, 20 Contacts, 3 mm
Product details
| Product Range | WR-MPC3 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Gender | Header |
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Pitch Spacing | 3mm |
| Contact Gender | Pin |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Connector Shell Size | - |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 66202021022 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.77
-70%$1.77
$0.53WURTH ELEKTRONIK 66202021022 Rectangular Power Connector, Right Angle, WR-MPC3 Series, Through Hole, Header, 20 Contacts, 3 mm
Product details
| Product Range | WR-MPC3 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Gender | Header |
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Pitch Spacing | 3mm |
| Contact Gender | Pin |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Connector Shell Size | - |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 66202021022 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | WR-MPC3 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Gender | Header |
| No. of Contacts | 20Contacts |
| Pitch Spacing | 3mm |
| Contact Gender | Pin |
| Connector Mounting | PCB Mount |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Connector Shell Size | - |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 66202021022 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

