
Wurth Elektronik 613016243121 Board-To-Board Connector 2.54 mm 16 Contacts Receptacle WR-PHD Series Through Hole 2 Rows
Wurth Elektronik 613016243121 Board-To-Board Connector 2.54 mm 16 Contacts Receptacle WR-PHD Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 613016243121 |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.11
-70%$2.11
$0.63Wurth Elektronik 613016243121 Board-To-Board Connector 2.54 mm 16 Contacts Receptacle WR-PHD Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 613016243121 |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 613016243121 |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











