WOLFSPEED CAS175M12BM3 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, Dual N Channel, 228 A, 1.2 kV, 0.008 ohm, Module
HomeStore
Product details
Technical Specifications
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
228A
Drain Source On State Resistance
0.008ohm
Rds(on) Test Voltage
15V
Power Dissipation
Product Range
Channel Type
Dual N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
No. of Pins
Gate Source Threshold Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
150°C
Other details
Brand WOLFSPEED
Part Number CAS175M12BM3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
228A
0.008ohm
Rds(on) Test Voltage
15V
Power Dissipation
Product Range
Channel Type
Dual N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
No. of Pins
3.6V
Operating Temperature Max
150°C
Other details
Brand WOLFSPEED
Part Number CAS175M12BM3
228A
0.008ohm
15V
1.2kV
3.6V
150°C
Part Number CAS175M12BM3
WOLFSPEED CAS175M12BM3 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, Dual N Channel, 228 A, 1.2 kV, 0.008 ohm, Module | Tanotis