VISHAY RN60D5000FB14 Through Hole Resistor, 500 ohm, RN Series, 250 mW, ± 1%, Axial Leaded, 300 V
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Resistance
500ohm
Open menu
Power Rating
250mW
Open menu
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Metal Film
Resistor Type
Precision
Product Length
8.74mm
Operating Temperature Min
-65°C
Qualification
Find similar products
Product Range
RN Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
300V
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Diameter
3.68mm
Product Width
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand VISHAY
Part Number RN60D5000FB14
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Resistance
500ohm
Power Rating
250mW
Resistor Case / Package
Axial Leaded
Resistor Technology
Metal Film
Resistor Type
Precision
Product Length
8.74mm
Operating Temperature Min
-65°C
Qualification
Product Range
RN Series
Resistance Tolerance
± 1%
Voltage Rating
300V
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Product Diameter
3.68mm
Product Width
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand VISHAY
Part Number RN60D5000FB14
500ohm
250mW
8.74mm
-65°C
± 1%
300V
± 100ppm/°C
3.68mm
175°C
Part Number RN60D5000FB14
VISHAY RN60D5000FB14 Through Hole Resistor, 500 ohm, RN Series, 250 mW, ± 1%, Axial Leaded, 300 V | Tanotis