VISHAY M64W204KB40 Trimmer Potentiometer, 200 kohm, 500 mW, ± 10%, 64W Series, 21 Turns, Through Hole
- 10mm square potentiometer, industrial grade
- Sealing is IP67 rated (fully sealed body)
- 21 turns and rotational life of 200 cycles
- Resistance value ranges from 10 ohm to 2.2Mohm
- ±10% tolerance
- Temperature coefficient is ±100ppm/°C
- Operating temperature range -55°C to +155°C
- Power Rating is 0.5W
- Contact resistance variation < 1% typical
- Tests according to CECC 41000 or IEC 60393-1 standards
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Power Rating | 500mW |
| No. of Turns | 21Turns |
| Potentiometer Mounting | Through Hole |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | 64W Series |
| Track Resistance | 200kohm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | M64W204KB40 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- ±10% tolerance
- Power Rating is 0.5W
Applications
Product details
| Power Rating | 500mW |
| No. of Turns | 21Turns |
| Product Range | 64W Series |
| Track Resistance | 200kohm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | M64W204KB40 |
| Quantity | Each |
Description
- ±10% tolerance
- Power Rating is 0.5W
| Power Rating | 500mW |
| Product Range | 64W Series |
| Track Resistance | 200kohm |