VISHAY IHLP4040DZER4R7M01 Surface Mount Power Inductor, IHLP-4040DZ-01 Series, 4.7 µH, 9.5 A, 17 A, Shielded, 0.0165 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, IHLP-4040DZ-01 Series, 4.7 µH, 9.5 A, 17 A, Shielded, 0.0165 ohm product from VISHAY with the model number IHLP4040DZER4R7M01
Product details
Product Range IHLP-4040DZ-01 Series
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 9.5A
Saturation Current (Isat) 17A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.0165ohm
Power Inductor Case 10.92mm x 10.3mm x 4mm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand VISHAY
Part Number IHLP4040DZER4R7M01
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  Technical Page (489.67KB) EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Product Page EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
One Page Summary EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 9.5A
Saturation Current (Isat) 17A
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.0165ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand VISHAY
Part Number IHLP4040DZER4R7M01
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 4.7µH
RMS Current (Irms) 9.5A
Saturation Current (Isat) 17A
DC Resistance Max 0.0165ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number IHLP4040DZER4R7M01
VISHAY IHLP4040DZER4R7M01 Surface Mount Power Inductor, IHLP-4040DZ-01 Series, 4.7 µH, 9.5 A, 17 A, Shielded, 0.0165 ohm | Tanotis