Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm
- Typical applications
- Flat screens (TV and PC)
- Info terminals
- Other compact devices speech and music reproduction
- Power rating: 2W (5W Max.)
- Frequency range: 150Hz - 20kHz
- Impedance: 8R
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
- Dimensions (WxHxD): 32x32x11mm
- Weight: 28g
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | - |
| External Width - Metric | 32mm |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 78dBA |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Width - Imperial | 1.26" |
| Frequency Response Min | 150Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round with Square Frame |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | 32mm |
| External Depth - Metric | 13mm |
| External Length - Imperial | 1.26" |
| External Depth - Imperial | 0.512" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | BF32-8OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$6.61Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm
- Typical applications
- Flat screens (TV and PC)
- Info terminals
- Power rating: 2W (5W Max.)
- Impedance: 8R
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
- Weight: 28g
Product details
| Driver Type | Miniature |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 78dBA |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Power Rating Max | 3W |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | BF32-8OHM |
| Quantity | Each |
Description
- Power rating: 2W (5W Max.)
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Power Rating Max | 3W |