VIGORTRONIX VTX-146-300-230 Toroidal Transformer, Open Style, 300 VA, 115V, 230V, 2 x 30V, Dual Primary, Dual Secondary, Open
- 300W VA rating, 115 / 230VAC input voltage
- 2 x 30VAC output voltage and 5A output current
- Typical regulation is 6%, temperature rise is 60°C
- Height x diameter is 55mm x 125mm
- Weight is 3Kg
- Dual primary/secondary windings
- Thermal fuses fitted to each primary winding
- Very low level radiated magnetic field
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
| Power Rating: 300VA |
| Primary Voltages: 115V, 230V |
| Secondary Voltages: 2 x 30V |
| Winding Type: Dual Primary, Dual Secondary |
| Toroid Centre: Open |
| Transformer Mounting: Chassis Mount |
| Transformer Terminals: Wire Leaded |
| Outer Diameter: 125mm |
| Height: 54mm |
| Secondary Current Nom: 5A |
| Product Range: - |
Other details
| Brand | VIGORTRONIX |
| Part Number | VTX-146-300-230 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Weight is 3Kg
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
| Power Rating: 300VA |
| Toroid Centre: Open |
| Outer Diameter: 125mm |
| Height: 54mm |
| Secondary Current Nom: 5A |
| Product Range: - |
Other details
| Brand | VIGORTRONIX |
| Quantity | Each |
Description
| Outer Diameter: 125mm |
| Height: 54mm |
| Secondary Current Nom: 5A |