
VCC (VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY) L65DG12L PANEL INDICATOR, 8MM, GREEN, 12VDC
Product details
| LED Colour | Green |
| Operating Voltage | 12VDC |
| Mounting Hole Dia | 8mm |
| Forward Current If | 10mA |
| Luminous Intensity | 30mcd |
| IP / NEMA Rating | Not Rated |
| Packaging | Each |
| Product Range | L65 Series |
Other details
| Brand | VCC (VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY) |
| Part Number | L65DG12L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VCC (VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY) L65DG12L PANEL INDICATOR, 8MM, GREEN, 12VDC
Product details
| LED Colour | Green |
| Operating Voltage | 12VDC |
| Mounting Hole Dia | 8mm |
| Forward Current If | 10mA |
| Luminous Intensity | 30mcd |
| IP / NEMA Rating | Not Rated |
| Packaging | Each |
| Product Range | L65 Series |
Other details
| Brand | VCC (VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY) |
| Part Number | L65DG12L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| LED Colour | Green |
| Operating Voltage | 12VDC |
| Mounting Hole Dia | 8mm |
| Forward Current If | 10mA |
| Luminous Intensity | 30mcd |
| IP / NEMA Rating | Not Rated |
| Packaging | Each |
| Product Range | L65 Series |
Other details
| Brand | VCC (VISUAL COMMUNICATIONS COMPANY) |
| Part Number | L65DG12L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









