
TENMA DT-6236B TACHOMETER, Optical/Contact, 5RPM to 99999RPM, 160mmx72mmx37mm
Product details
| Sampling Time | - |
| External Width | - |
| Operating Temperature Min | - |
| Operating Temperature Max | - |
| External Height | - |
| Accuracy % | 0.05% |
| Product Range | - |
| RPM Measuring Range | 0.5RPM to 19999RPM, 2.5RPM to 99999RPM |
| External Depth | - |
| Detecting Distance Max | 500mm |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | DT-6236B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TENMA DT-6236B TACHOMETER, Optical/Contact, 5RPM to 99999RPM, 160mmx72mmx37mm
Product details
| Sampling Time | - |
| External Width | - |
| Operating Temperature Min | - |
| Operating Temperature Max | - |
| External Height | - |
| Accuracy % | 0.05% |
| Product Range | - |
| RPM Measuring Range | 0.5RPM to 19999RPM, 2.5RPM to 99999RPM |
| External Depth | - |
| Detecting Distance Max | 500mm |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | DT-6236B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Sampling Time | - |
| External Width | - |
| Operating Temperature Min | - |
| Operating Temperature Max | - |
| External Height | - |
| Accuracy % | 0.05% |
| Product Range | - |
| RPM Measuring Range | 0.5RPM to 19999RPM, 2.5RPM to 99999RPM |
| External Depth | - |
| Detecting Distance Max | 500mm |
Other details
| Brand | TENMA |
| Part Number | DT-6236B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






