
Turck CMB 8181-0 Sensor Connector M12 Rcpt 8POS Cable
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Sensor Connector Gender | Female |
| No. of Positions | 8 Positions |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | - |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | CMB 8181-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Turck CMB 8181-0 Sensor Connector M12 Rcpt 8POS Cable
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Sensor Connector Gender | Female |
| No. of Positions | 8 Positions |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | - |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | CMB 8181-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M12 |
| Sensor Connector Gender | Female |
| No. of Positions | 8 Positions |
| Sensor Contact Type | Screw Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Cable Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | - |
| Connector Body Material | Nylon (Polyamide) Body |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | CMB 8181-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













