
TR FASTENINGS M3.5 6 PRSTTT TC1D - SCREW, POZI PAN, STEEL, BZP, M3.5X6
- 7mm Diameter
- 2.11mm Maximum penetration
Applications
Industrial
Product details
| Screw Length | 6mm |
| Fastener Material | Steel |
| Fastener Plating | Bright Zinc |
| Thread Size - Metric | M3.5 |
| Product Range | - |
| Screw Head Style | Pan Head Pozidriv |
| Thread Size - Imperial | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | M3.5 6 PRSTTT TC1D - |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TR FASTENINGS M3.5 6 PRSTTT TC1D - SCREW, POZI PAN, STEEL, BZP, M3.5X6
- 7mm Diameter
- 2.11mm Maximum penetration
Applications
Industrial
Product details
| Screw Length | 6mm |
| Fastener Material | Steel |
| Fastener Plating | Bright Zinc |
| Thread Size - Metric | M3.5 |
| Product Range | - |
| Screw Head Style | Pan Head Pozidriv |
| Thread Size - Imperial | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | M3.5 6 PRSTTT TC1D - |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 7mm Diameter
- 2.11mm Maximum penetration
Applications
Industrial
Product details
| Screw Length | 6mm |
| Fastener Material | Steel |
| Fastener Plating | Bright Zinc |
| Thread Size - Metric | M3.5 |
| Product Range | - |
| Screw Head Style | Pan Head Pozidriv |
| Thread Size - Imperial | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | M3.5 6 PRSTTT TC1D - |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











