
TR Fastenings 4.8 X 16 KPA2DX S50 DIN7504 4.8 DIN7504 Countersunk Head Screw SS 4.8MM 16MM
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | 4.8mm |
| Screw Length | 16mm |
| Fastener Plating | - |
| Fastener Material | Stainless Steel A2 |
| Screw Head Style | Flat / Countersunk Head Phillips |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | 4.8 X 16 KPA2DX S50 DIN7504 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $14.34
-70%$14.34
$4.30More Images

TR Fastenings 4.8 X 16 KPA2DX S50 DIN7504 4.8 DIN7504 Countersunk Head Screw SS 4.8MM 16MM
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | 4.8mm |
| Screw Length | 16mm |
| Fastener Plating | - |
| Fastener Material | Stainless Steel A2 |
| Screw Head Style | Flat / Countersunk Head Phillips |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | 4.8 X 16 KPA2DX S50 DIN7504 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | 4.8mm |
| Screw Length | 16mm |
| Fastener Plating | - |
| Fastener Material | Stainless Steel A2 |
| Screw Head Style | Flat / Countersunk Head Phillips |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | TR FASTENINGS |
| Part Number | 4.8 X 16 KPA2DX S50 DIN7504 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












