
TP-Link Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System (3-Pack)
TP-Link XE75 Overview
Enjoy fast and reliable 8K video streaming, online gaming, and video chat experiences throughout your home with the Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System from TP-Link. By taking advantage of the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands, the Deco XE75 provides a total bandwidth of 5378 Mb/s, supporting up to 200 simultaneous devices. Each Wi-Fi 6E (802.11ax) module in this 3-pack also features three auto-sensing Gigabit Ethernet ports that allows them to operate as a router when connected to a broadband modem or as a satellite to an existing mesh network. A mesh network uses a single network ID (SSID) while the Deco XE75's AI-driven algorithms automatically ensure your wireless devices maintain a strong connection for seamless performance while moving from room to room.
An integrated firewall, WPA3 wireless encryption, and TP-Link HomeShield features help to keep your network protected from a variety of online threats. Quickly configure and maintain your network, including setting up guest access, using the Deco mobile app.
In the Box
- TP-Link Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System (3-Pack)
- 3 x Power Adapter
- RJ45 Ethernet Cable
- Description
- Tri-Band Wi-Fi
- AI-Driven Mesh
- Versatile Wired Connections
- TP-Link HomeShield
- Strong Security
- Easy Setup
- Quick Expansion
TP-Link XE75 Specs
| Number of Units | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Inputs/Outputs | Each Unit: 3 x RJ45 Gigabit Ethernet (WAN/LAN) |
| Number of Antennas | 4 x Internal |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Beamforming Support | Yes |
| Wireless Security | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Bluetooth | None |
| Virtual Assistant | None |
| Throughput | 5378 Mb/s Total 6 GHz: 2402 Mb/s 5 GHz: 2402 Mb/s 2.4 GHz: 574 Mb/s |
| Transmit Power | 20 to 30 dBm |
| Guest Network Support | Yes |
| Mobile Operating System Support | Yes |
| Operation Modes | Access Point, Mesh, Wireless Router |
| Supported IEEE Standards | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11k, 802.11n, 802.11r, 802.11v |
| Supported Protocols | DHCP Server IGMP Snooping IPv4 IPv6 |
| CPU | 1.7 GHz Quad-Core |
| Speakers | None |
| Built-In Microphones | None |
| Display | None |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 VDC at 2 A |
| Power Consumption | ?23 W |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Storage Temperature | -40 to 140°F / -40 to 60°C |
| Storage Humidity | 5 to 90% |
| IP Rating | None |
| Dimensions | 4.1 x 6.7 x 4.1" / 105.0 x 169.0 x 105.0 mm (Each Unit) |
| Package Weight | 7.315 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 11 x 5" |
TP-Link XE75 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images


TP-Link Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System (3-Pack)
TP-Link XE75 Overview
Enjoy fast and reliable 8K video streaming, online gaming, and video chat experiences throughout your home with the Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System from TP-Link. By taking advantage of the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands, the Deco XE75 provides a total bandwidth of 5378 Mb/s, supporting up to 200 simultaneous devices. Each Wi-Fi 6E (802.11ax) module in this 3-pack also features three auto-sensing Gigabit Ethernet ports that allows them to operate as a router when connected to a broadband modem or as a satellite to an existing mesh network. A mesh network uses a single network ID (SSID) while the Deco XE75's AI-driven algorithms automatically ensure your wireless devices maintain a strong connection for seamless performance while moving from room to room.
An integrated firewall, WPA3 wireless encryption, and TP-Link HomeShield features help to keep your network protected from a variety of online threats. Quickly configure and maintain your network, including setting up guest access, using the Deco mobile app.
In the Box
- TP-Link Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System (3-Pack)
- 3 x Power Adapter
- RJ45 Ethernet Cable
- Description
- Tri-Band Wi-Fi
- AI-Driven Mesh
- Versatile Wired Connections
- TP-Link HomeShield
- Strong Security
- Easy Setup
- Quick Expansion
TP-Link XE75 Specs
| Number of Units | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Inputs/Outputs | Each Unit: 3 x RJ45 Gigabit Ethernet (WAN/LAN) |
| Number of Antennas | 4 x Internal |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Beamforming Support | Yes |
| Wireless Security | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Bluetooth | None |
| Virtual Assistant | None |
| Throughput | 5378 Mb/s Total 6 GHz: 2402 Mb/s 5 GHz: 2402 Mb/s 2.4 GHz: 574 Mb/s |
| Transmit Power | 20 to 30 dBm |
| Guest Network Support | Yes |
| Mobile Operating System Support | Yes |
| Operation Modes | Access Point, Mesh, Wireless Router |
| Supported IEEE Standards | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11k, 802.11n, 802.11r, 802.11v |
| Supported Protocols | DHCP Server IGMP Snooping IPv4 IPv6 |
| CPU | 1.7 GHz Quad-Core |
| Speakers | None |
| Built-In Microphones | None |
| Display | None |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 VDC at 2 A |
| Power Consumption | ?23 W |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Storage Temperature | -40 to 140°F / -40 to 60°C |
| Storage Humidity | 5 to 90% |
| IP Rating | None |
| Dimensions | 4.1 x 6.7 x 4.1" / 105.0 x 169.0 x 105.0 mm (Each Unit) |
| Package Weight | 7.315 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 11 x 5" |
TP-Link XE75 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TP-Link XE75 Overview
Enjoy fast and reliable 8K video streaming, online gaming, and video chat experiences throughout your home with the Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System from TP-Link. By taking advantage of the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands, the Deco XE75 provides a total bandwidth of 5378 Mb/s, supporting up to 200 simultaneous devices. Each Wi-Fi 6E (802.11ax) module in this 3-pack also features three auto-sensing Gigabit Ethernet ports that allows them to operate as a router when connected to a broadband modem or as a satellite to an existing mesh network. A mesh network uses a single network ID (SSID) while the Deco XE75's AI-driven algorithms automatically ensure your wireless devices maintain a strong connection for seamless performance while moving from room to room.
An integrated firewall, WPA3 wireless encryption, and TP-Link HomeShield features help to keep your network protected from a variety of online threats. Quickly configure and maintain your network, including setting up guest access, using the Deco mobile app.
In the Box
- TP-Link Deco XE75 AXE5400 Wireless Tri-Band Gigabit Mesh Wi-Fi System (3-Pack)
- 3 x Power Adapter
- RJ45 Ethernet Cable
- Description
- Tri-Band Wi-Fi
- AI-Driven Mesh
- Versatile Wired Connections
- TP-Link HomeShield
- Strong Security
- Easy Setup
- Quick Expansion
TP-Link XE75 Specs
| Number of Units | 3 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Inputs/Outputs | Each Unit: 3 x RJ45 Gigabit Ethernet (WAN/LAN) |
| Number of Antennas | 4 x Internal |
| MU-MIMO Support | 2 x 2 |
| Beamforming Support | Yes |
| Wireless Security | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Bluetooth | None |
| Virtual Assistant | None |
| Throughput | 5378 Mb/s Total 6 GHz: 2402 Mb/s 5 GHz: 2402 Mb/s 2.4 GHz: 574 Mb/s |
| Transmit Power | 20 to 30 dBm |
| Guest Network Support | Yes |
| Mobile Operating System Support | Yes |
| Operation Modes | Access Point, Mesh, Wireless Router |
| Supported IEEE Standards | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11k, 802.11n, 802.11r, 802.11v |
| Supported Protocols | DHCP Server IGMP Snooping IPv4 IPv6 |
| CPU | 1.7 GHz Quad-Core |
| Speakers | None |
| Built-In Microphones | None |
| Display | None |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 VDC at 2 A |
| Power Consumption | ?23 W |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 10 to 90% |
| Storage Temperature | -40 to 140°F / -40 to 60°C |
| Storage Humidity | 5 to 90% |
| IP Rating | None |
| Dimensions | 4.1 x 6.7 x 4.1" / 105.0 x 169.0 x 105.0 mm (Each Unit) |
| Package Weight | 7.315 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 16.5 x 11 x 5" |
TP-Link XE75 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.


















