
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Overview
The SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount from Tokina is a 400mm catadioptric optical design super telephoto lens with a fixed f/8 aperture, which offers a compact alternative to standard telephoto lenses. It's lightweight and compact design fits easily inside a pocket or small bag and is suitable for travel, wildlife, and outdoor photography.
The SZX 400mm f/8 reflex lens features a T-Mount design, making it easily adaptable to a wide variety of camera systems.
In the Box
- Tokina SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount
- BH-673 Lens Hood
- Limited 2-Year Warranty
Not in the Box
- Essential T-Mount Adapters (Not Included)
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Specs
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/8 |
| Minimum Aperture | Not Specified by Manufacturer |
| Lens Mount | T-Mount |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 6° 8' |
| Tilt-Shift | Not Specified by Manufacturer |
| Minimum Focus Distance | 45.28" / 1.15 m |
| Maximum Magnification | 0.4x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:2.5 |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 0 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.91 x 2.99" / 74 x 76 mm |
| Weight | 12.52 oz / 355 g |
| Package Weight | 1.295 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 4.5 x 4.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images






Tokina SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Overview
The SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount from Tokina is a 400mm catadioptric optical design super telephoto lens with a fixed f/8 aperture, which offers a compact alternative to standard telephoto lenses. It's lightweight and compact design fits easily inside a pocket or small bag and is suitable for travel, wildlife, and outdoor photography.
The SZX 400mm f/8 reflex lens features a T-Mount design, making it easily adaptable to a wide variety of camera systems.
In the Box
- Tokina SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount
- BH-673 Lens Hood
- Limited 2-Year Warranty
Not in the Box
- Essential T-Mount Adapters (Not Included)
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Specs
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/8 |
| Minimum Aperture | Not Specified by Manufacturer |
| Lens Mount | T-Mount |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 6° 8' |
| Tilt-Shift | Not Specified by Manufacturer |
| Minimum Focus Distance | 45.28" / 1.15 m |
| Maximum Magnification | 0.4x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:2.5 |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 0 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.91 x 2.99" / 74 x 76 mm |
| Weight | 12.52 oz / 355 g |
| Package Weight | 1.295 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 4.5 x 4.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Overview
The SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount from Tokina is a 400mm catadioptric optical design super telephoto lens with a fixed f/8 aperture, which offers a compact alternative to standard telephoto lenses. It's lightweight and compact design fits easily inside a pocket or small bag and is suitable for travel, wildlife, and outdoor photography.
The SZX 400mm f/8 reflex lens features a T-Mount design, making it easily adaptable to a wide variety of camera systems.
In the Box
- Tokina SZX 400mm f/8 Reflex MF Lens for T-Mount
- BH-673 Lens Hood
- Limited 2-Year Warranty
Not in the Box
- Essential T-Mount Adapters (Not Included)
Tokina SZX 400mm f/8 Reflex Specs
| Focal Length | 400mm |
| Maximum Aperture | f/8 |
| Minimum Aperture | Not Specified by Manufacturer |
| Lens Mount | T-Mount |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 6° 8' |
| Tilt-Shift | Not Specified by Manufacturer |
| Minimum Focus Distance | 45.28" / 1.15 m |
| Maximum Magnification | 0.4x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:2.5 |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 0 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.91 x 2.99" / 74 x 76 mm |
| Weight | 12.52 oz / 355 g |
| Package Weight | 1.295 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.6 x 4.5 x 4.5" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























