Texas Instruments LM3940IMP-3.3/NOPB LM3940IMP-3.3/NOPB Fixed LDO Voltage Regulator 0V to 7.5V 500mV Dropout 3.3Vout 1Aout SOT-223-3
HomeStore
The LM3940IMP-3.3/NOPB is a 1A low-dropout Voltage Regulator, designed to provide 3.3V from a 5V supply. It is ideally suited for systems which contain both 5V and 3.3V logic, with prime power provided from a 5V bus. Because the LM3940IMP-3.3/NOPB is a true low-dropout regulator, it can hold its 3.3V output in regulation with input voltages as low as 4.5V. The LM3940IMP-3.3/NOPB means that in most applications the full 1A of load current can be delivered without using an additional heatsink.
  • 4.5 to 5.5V Input Voltage Range
  • Output Voltage Specified over Temperature
  • Excellent Load Regulation
  • Specified 1A Output Current
  • Requires Only One External Component
  • Built-in Protection Against Excess Temperature
  • Short-circuit Protected
  • Green Product, No Sb/Br
Applications
Power Management
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM3940IMP-3.3/NOPB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Excellent Load Regulation
  • Specified 1A Output Current
  • Short-circuit Protected
  • Green Product, No Sb/Br
Applications
Power Management
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM3940IMP-3.3/NOPB
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Specified 1A Output Current
Part Number LM3940IMP-3.3/NOPB
Texas Instruments LM3940IMP-3.3/NOPB LM3940IMP-3.3/NOPB Fixed LDO Voltage Regulator 0V to 7.5V 500mV Dropout 3.3Vout 1Aout SOT-223-3 | Tanotis