Texas Instruments LM3671MF-3.3/NOPB Buck (Step Down) Switching Regulator Fixed 2.7V-5.5V In 3.3V And 0.6A Out 2 MHz SOT-23-5
HomeStore
The LM3671MF-3.3/NOPB is a fixed output step down DC to DC converter in 5 pin SOT-23 package. This DC to DC converter is optimized for powering low voltage circuits from a single Li-Ion cell battery and input voltage rails from 2.7V to 5.5V. The LM3671 offers superior features and performance for mobile phones and similar portable systems. Automatic intelligent switching between PWM low noise and PFM low current mode offers improved system control. Hysteretic PFM mode extends battery life by reducing the quiescent current to 16µA (typical) during light load and standby operation. Internal synchronous rectification provides high efficiency during PWM mode operation. In shut down mode the device turns off and reduces battery consumption to typically 0.01µA.
  • Fixed output voltage is 3.3V
  • 600mA maximum load capability
  • 2MHz typical PWM fixed switching frequency
  • Automatic PFM/PWM mode switching
  • Internal synchronous rectification for high efficiency
  • 0.01µA typical shutdown current
  • Current overload and thermal shutdown protection
  • Operating temperature range -30°C to 85°C
  • Internal soft start
Applications
Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices, Communications & Networking, Wireless
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM3671MF-3.3/NOPB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Fixed output voltage is 3.3V
  • Internal soft start
Applications
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM3671MF-3.3/NOPB
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Fixed output voltage is 3.3V
Part Number LM3671MF-3.3/NOPB
Texas Instruments LM3671MF-3.3/NOPB Buck (Step Down) Switching Regulator Fixed 2.7V-5.5V In 3.3V And 0.6A Out 2 MHz SOT-23-5 | Tanotis