Texas Instruments LM1085IS-3.3/NOPB Fixed LDO Voltage Regulator 2.6V to 27V 1.3V Dropout 3.3Vout 3Aout TO-263-3
HomeStore
The LM1085IS-3.3/NOPB is a low dropout Positive Regulator with a maximum dropout of 3.3V at 3A of load current. It has the same pin-out as TI's industry standard LM317. Two resistors are required to set the output voltage of the adjustable output voltage version of the regulator. Fixed output voltage of 3.3V version integrate the adjust resistors. The LM1085 circuit includes a Zener trimmed band gap reference, current limiting and thermal shutdown.
  • Current limiting and thermal protection
  • 0.015% Line regulation
  • 0.1% Load regulation
Applications
Power Management
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM1085IS-3.3/NOPB
Quantity Each
  • 0.015% Line regulation
  • 0.1% Load regulation
Applications
Power Management
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM1085IS-3.3/NOPB
Description
  • 0.015% Line regulation
  • 0.1% Load regulation
Part Number LM1085IS-3.3/NOPB
Texas Instruments LM1085IS-3.3/NOPB Fixed LDO Voltage Regulator 2.6V to 27V 1.3V Dropout 3.3Vout 3Aout TO-263-3 | Tanotis