TELEMECANIQUE SENSORS XMLB035A2C11 Pressure Switch, Differential, G 1/4" BSP, 3.5 bar, 35 bar, SPST-CO, 120 VAC
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Pressure Type
Differential
Pressure Port Type
G 1/4" BSP
Open menu
Operating Pressure Max
35bar
Open menu
Sensor Mounting
Panel Mount
Switching Voltage Max
120VAC
Switching Current Max
100mA
Switching Current DC Resistive
100mA
Deadband Min
Operating Temperature Min
-25°C
Product Range
OsiSense XM Series
Find similar products
Pressure Fitting Style
G 1/4" BSP
Operating Pressure Min
3.5bar
Contact Configuration
SPST-CO
Electrical Connection
DIN Connector
Switching Voltage DC Resistive
250V
Pressure Port Size
G1/4
Transducer Connection / Termination
DIN Connector
Deadband Max
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand TELEMECANIQUE SENSORS
Part Number XMLB035A2C11
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Pressure Type
Differential
Pressure Port Type
Operating Pressure Max
35bar
Sensor Mounting
Panel Mount
Switching Voltage Max
120VAC
Switching Current Max
100mA
Switching Current DC Resistive
100mA
Deadband Min
Operating Temperature Min
-25°C
Product Range
OsiSense XM Series
Pressure Fitting Style
Operating Pressure Min
3.5bar
Contact Configuration
SPST-CO
Electrical Connection
Switching Voltage DC Resistive
250V
Pressure Port Size
G1/4
Deadband Max
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand TELEMECANIQUE SENSORS
Part Number XMLB035A2C11
35bar
120VAC
100mA
100mA
-25°C
3.5bar
250V
70°C
Part Number XMLB035A2C11
TELEMECANIQUE SENSORS XMLB035A2C11 Pressure Switch, Differential, G 1/4" BSP, 3.5 bar, 35 bar, SPST-CO, 120 VAC | Tanotis