TDK FG28C0G2E122JNT00 Multilayer Ceramic Capacitor, 1200 pF, 250 V, ± 5%, Radial Leaded, C0G / NP0, 5 mm
HomeStore
Product Overview
  • PCB deflection countermeasure
  • Acoustic noise countermeasure
  • Capacitance value is 1200pF with ±5% tolerance
  • C0G dielectric
  • 250VDC rated voltage
  • Lead spacing is 5mm
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1200pF
Capacitance Tolerance
± 5%
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Capacitor Case / Package
Product Diameter
Product Width
2.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
250V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
5mm
Product Range
FG Series
Product Length
4mm
Product Height
5.5mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand TDK
Part Number FG28C0G2E122JNT00
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • C0G dielectric
  • 250VDC rated voltage
  • Lead spacing is 5mm
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1200pF
Capacitance Tolerance
± 5%
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Capacitor Case / Package
Product Diameter
Product Width
2.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
250V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
5mm
Product Range
FG Series
Product Length
4mm
Product Height
5.5mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand TDK
Part Number FG28C0G2E122JNT00
Description
  • 250VDC rated voltage
  • Lead spacing is 5mm
1200pF
± 5%
2.5mm
-55°C
250V
5mm
4mm
5.5mm
125°C
Part Number FG28C0G2E122JNT00
TDK FG28C0G2E122JNT00 Multilayer Ceramic Capacitor, 1200 pF, 250 V, ± 5%, Radial Leaded, C0G / NP0, 5 mm | Tanotis