Sunwayfoto T16C20N II Mini Carbon Fiber Tripod Legs
Sunwayfoto T16C20NII Overview
The T16C20N II Mini Carbon Fiber Tripod Legs from Sunwayfoto is compact and easily carried anywhere. It has a load capacity of 22 pounds and a maximum height of 10.8" but folds down to a compact and portable size. It has independent leg spread and three locking angles, so it can achieve a level position on uneven surfaces. The carbon fiber legs have twist-lock joints and feature rubber feet for traction, without marring surfaces. The top of the tripod has a 1/4"-20 threaded tip for mounting tripod heads, cameras, and other accessories.
In the Box
- Limited 6-Year Manufacturer Warranty
Sunwayfoto T16C20NII Specs
| Load Capacity |
22 lb / 10 kg
| Head Mount Type |
1/4"-20 Male
| Maximum Working Height |
10.8" / 27.5 cm
| Minimum Working Height |
1.6" / 4 cm
| Closed Length |
8.1" / 20.5 cm
| Materials |
Carbon Fiber
| Weight |
9.3 oz / 265 g
| Leg Lock Type |
Twist Lock
| Leg Sections |
2
| Feet Features |
Rubber
| Load Capacity |
22 lb / 10 kg
| Head Mount Type |
1/4"-20 Male
| Maximum Working Height |
10.8" / 27.5 cm
| Minimum Working Height |
1.6" / 4 cm
| Closed Length |
8.1" / 20.5 cm
| Diameter |
2.2" / 5.5 cm
| Materials |
Carbon Fiber
| Weight |
9.3 oz / 265 g
| Leg Lock Type |
Twist Lock
| Leg Positions |
3 Positions
| Independent Leg Spread |
Yes
| Leg Sections |
2
| Leg Diameter |
0.6" / 16 mm (Maximum)
0.5" / 13 mm (Minimum) |
| Bubble Level |
No
| Feet Features |
Rubber
| Package Weight |
0.765 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
11.9 x 2.9 x 2.1"
Sunwayfoto T16C20NII Overview
In the Box
Sunwayfoto T16C20NII Specs
10.8" / 27.5 cm
1.6" / 4 cm
8.1" / 20.5 cm
10.8" / 27.5 cm
1.6" / 4 cm
8.1" / 20.5 cm
| Diameter |
2.2" / 5.5 cm
| Leg Positions |
3 Positions
| Independent Leg Spread |
Yes
| Leg Diameter |
0.6" / 16 mm (Maximum)
0.5" / 13 mm (Minimum) |
| Bubble Level |
No
| Package Weight |
0.765 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
11.9 x 2.9 x 2.1"
Description
Sunwayfoto T16C20NII Overview
Sunwayfoto T16C20NII Specs
10.8" / 27.5 cm
1.6" / 4 cm
8.1" / 20.5 cm
10.8" / 27.5 cm
1.6" / 4 cm
8.1" / 20.5 cm
2.2" / 5.5 cm
3 Positions
0.6" / 16 mm (Maximum)
0.5" / 13 mm (Minimum) |
11.9 x 2.9 x 2.1"