STMICROELECTRONICS STPSC20G12L2Y Silicon Carbide Schottky Diode, Single Penta Anode, 1.2 kV, 20 A, 103 nC, HU3PAK
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Product Range
Repetitive Peak Reverse Voltage
1.2kV
Total Capacitive Charge
103nC
No. of Pins
7 Pin
Diode Mounting
Surface Mount
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Diode Configuration
Single Penta Anode
Average Forward Current
20A
Diode Case Style
HU3PAK
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
AEC-Q101
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STPSC20G12L2Y
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Product Range
1.2kV
Total Capacitive Charge
103nC
No. of Pins
7 Pin
Diode Mounting
Surface Mount
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Diode Configuration
Single Penta Anode
Average Forward Current
20A
Diode Case Style
HU3PAK
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
AEC-Q101
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STPSC20G12L2Y
1.2kV
7 Pin
20A
175°C
Part Number STPSC20G12L2Y
STMICROELECTRONICS STPSC20G12L2Y Silicon Carbide Schottky Diode, Single Penta Anode, 1.2 kV, 20 A, 103 nC, HU3PAK | Tanotis