STMICROELECTRONICS STM32C071CBU6 ARM MCU, STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 48 MHz, 128 KB
Product Overview
- Voltage range: 2.0V to 3.6V, separate I/O supply pin (1.65V to 3.6V)
- Power-on / power-down reset (POR/PDR), programmable brownout reset (BOR)
- Low-power modes: sleep, stop, standby, shutdown
- 4 to 48MHz crystal oscillator, 32kHz crystal oscillator with calibration
- Internal 48MHz RC oscillator (±1%), internal 32kHz RC oscillator (±5%)
- Internal 48MHz RC oscillator with clock recovery system
- USB 2.0 FS device (crystal-less) and host controller
- Development support: serial wire debug (SWD), 96-bit unique ID
- 128Kbytes flash memory size
- 48-pin UFQFPN package, -40 to 85°C temperature range
Product details
Other details
| Brand | STMICROELECTRONICS |
| Part Number | STM32C071CBU6 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product Overview
- 128Kbytes flash memory size
Product details
Other details
| Brand | STMICROELECTRONICS |
| Quantity | Each |
Description