RAYCHEM - TE CONNECTIVITY RNF-100-1/16-0-STK Heat Shrink Tubing, Flexible Flame Retardant, 1.6 mm, 0.062 ", 2:1, Black, 4 ft, 1.22 m
- Irradiated modified polyolefin material
- Flexible coloured polyolefin tubing
- Single wall type
- Maximum working voltage of 600V
- Wide range of colours and sizes
- 2:1 shrink ratio
- Fluid types suited are aviation Fuel, Hydraulic Fluid, Lubricating Oil, Water
- Compliant to MIL-DTL-23053/5 Class 1&2 standard
- Minimum shrink temperature +121�C
- Operating temperature range -55�C to +135�C
Applications
Industrial
Product details
| Length - Metric | 1.22m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.031" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.062" |
| Length - Imperial | 4ft |
| I.D. Supplied - Metric | 1.6mm |
| Product Range | RNF-100 Series |
| I.D. Recovered Max - Metric | 0.8mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | RNF-100-1/16-0-STK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
- Single wall type
- 2:1 shrink ratio
Applications
Industrial
Product details
| Length - Metric | 1.22m |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Length - Imperial | 4ft |
Other details
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description