PUI AUDIO AS01808AO-SC18-WP-R Speaker, 420 Hz to 15 kHz, 8 ohm, 1.2 W, 96 dB, Oval, SMD
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Driver Type
General Purpose
Power Rating Nom
1W
Resonant Frequency
420Hz
Speaker Shape
Oval
External Width - Imperial
0.51"
Frequency Range
0Hz to 15kHz
Frequency Response Max
15kHz
Product Range
Power Rating Max
1.2W
External Depth - Metric
2.8mm
External Depth - Imperial
0.11"
Impedance
8ohm
External Width - Metric
13mm
Sound Pressure Level (SPL)
96dB
Product Dimensions
18mm x 13mm x 2.5mm
Frequency Response Min
420Hz
Temperature Grade
IP Rating
IP65
Speaker Mounting
SMD
External Length - Metric
18mm
External Length - Imperial
0.71"
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PUI AUDIO
Part Number AS01808AO-SC18-WP-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Driver Type
General Purpose
Power Rating Nom
1W
Resonant Frequency
420Hz
Speaker Shape
Oval
External Width - Imperial
0.51"
Frequency Range
0Hz to 15kHz
Frequency Response Max
15kHz
Product Range
Power Rating Max
1.2W
External Depth - Metric
2.8mm
External Depth - Imperial
0.11"
Impedance
8ohm
External Width - Metric
13mm
Sound Pressure Level (SPL)
96dB
Product Dimensions
18mm x 13mm x 2.5mm
Frequency Response Min
420Hz
Temperature Grade
IP Rating
IP65
Speaker Mounting
SMD
External Length - Metric
18mm
External Length - Imperial
0.71"
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PUI AUDIO
1W
420Hz
0.51"
0Hz to 15kHz
15kHz
1.2W
2.8mm
0.11"
8ohm
13mm
18mm x 13mm x 2.5mm
420Hz
18mm
0.71"
PUI AUDIO AS01808AO-SC18-WP-R Speaker, 420 Hz to 15 kHz, 8 ohm, 1.2 W, 96 dB, Oval, SMD | Tanotis