PRO POWER SPUL5M/3.2MMBLK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 3.2 mm, 0.125 ", 2:1, Black, 16.4 ft, 5 m
HomeStore
  • 1.35 Maximum specific gravity
  • 20kV/mm Minimum electric strength
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 5m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 2:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.062"
I.D. Supplied - Imperial 0.125"
Length - Imperial 16.4ft
I.D. Supplied - Metric 3.2mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 1.6mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SPUL5M/3.2MMBLK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 5m
Shrink Ratio 2:1
Length - Imperial 16.4ft
I.D. Supplied - Metric 3.2mm
Product Range -
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SPUL5M/3.2MMBLK
Description
I.D. Supplied - Metric 3.2mm
Part Number SPUL5M/3.2MMBLK
PRO POWER SPUL5M/3.2MMBLK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 3.2 mm, 0.125 ", 2:1, Black, 16.4 ft, 5 m | Tanotis