PRO POWER SPUL5M/19MMBLK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 19 mm, 0.748 ", 2:1, Black, 16.4 ft, 5 m
- 1.35 Maximum specific gravity
- 20kV/mm Minimum electric strength
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Length - Metric | 5m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.374" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.748" |
| Length - Imperial | 16.4ft |
| I.D. Supplied - Metric | 19mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 9.5mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | SPUL5M/19MMBLK |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Length - Metric | 5m |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Length - Imperial | 16.4ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Quantity | Each |
Description