PRO POWER CGFC-18/6-9 Heat Shrink Tubing, Fluid Resistance Flexible Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, White, 9.84 ft, 3 m
HomeStore
This is a Heat Shrink Tubing, Fluid Resistance Flexible Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, White, 9.84 ft, 3 m product from PRO POWER with the model number CGFC-18/6-9
Product details
I.D. Supplied - Metric 18mm
I.D. Supplied - Imperial 0.708"
Shrink Ratio 3:1
Shrink Tubing / Boot Colour White
Length - Imperial 9.84ft
Length - Metric 3m
I.D. Recovered Max - Metric 6mm
I.D. Recovered Max - Imperial 0.236"
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Product Range CGFC Series
Other details
Brand PRO POWER
Part Number CGFC-18/6-9
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Safety Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
I.D. Supplied - Metric 18mm
Shrink Ratio 3:1
Length - Imperial 9.84ft
Length - Metric 3m
Product Range CGFC Series
Other details
Brand PRO POWER
Part Number CGFC-18/6-9
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
I.D. Supplied - Metric 18mm
Part Number CGFC-18/6-9
PRO POWER CGFC-18/6-9 Heat Shrink Tubing, Fluid Resistance Flexible Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, White, 9.84 ft, 3 m | Tanotis