PRO POWER 3182Y-1.50MMBLK Multicore Unscreened Cable, Flexible, Per M, Black, 2 Core, 1.5 mm�
- Plain annealed copper wire
- Available in variety of jacket colours
- Rated voltage of 300V/500V
- Operating temperature range -15�C to 70�C
- Selective conductor cross sectional area from 0.5mm� to 2.5mm�
- 3.7mm maximum inner diameter
- 9.4mm maximum outer diameter
- Maximum current rating of 30A
- Available in 50m, 100m reel lengths
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| No. of Cores | 2Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 7.5mm |
| Voltage Rating | 500V |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | 3182Y Series |
| Wire Gauge | - |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 30 x 0.25mm |
| Conductor Area CSA | 1.5mm� |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | 3182Y-1.50MMBLK |
| Quantity | 1 Metre |
| Technical Data Sheet EN |
$1.27PRO POWER 3182Y-1.50MMBLK Multicore Unscreened Cable, Flexible, Per M, Black, 2 Core, 1.5 mm�
- Plain annealed copper wire
- Rated voltage of 300V/500V
- 3.7mm maximum inner diameter
- 9.4mm maximum outer diameter
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| No. of Cores | 2Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 7.5mm |
| Voltage Rating | 500V |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Wire Gauge | - |
| Jacket Colour | Black |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Quantity | 1 Metre |
Description
- Rated voltage of 300V/500V
- 3.7mm maximum inner diameter
- 9.4mm maximum outer diameter
| External Diameter | 7.5mm |
| Voltage Rating | 500V |