Panduit FSD85-16-L Terminal Wire Ferrule 4AWG Yellow
HomeStore
This is a TERMINAL, WIRE FERRULE, 4AWG, YELLOW product from PANDUIT with the model number FSD85-16-L
Product details
Product Range FSD Series
Wire Ferrule Type Single Wire
Wire Size AWG Max 4AWG
Pin Length 16mm
Overall Length 29mm
Insulator Colour Yellow
Conductor Area CSA 25mm²
Insulator Material PP (Polypropylene)
Terminal Material Copper
Terminal Plating Tin
Other details
Brand PANDUIT
Part Number FSD85-16-L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range FSD Series
Wire Ferrule Type Single Wire
Wire Size AWG Max 4AWG
Pin Length 16mm
Overall Length 29mm
Insulator Colour Yellow
Conductor Area CSA 25mm²
Terminal Material Copper
Terminal Plating Tin
Other details
Brand PANDUIT
Part Number FSD85-16-L
Description
Wire Size AWG Max 4AWG
Pin Length 16mm
Overall Length 29mm
Conductor Area CSA 25mm²
Part Number FSD85-16-L
Panduit FSD85-16-L Terminal Wire Ferrule 4AWG Yellow | Tanotis