
PANASONIC ELECTRIC WORKS TX2-L2-5V Signal Relay, TX Series, DPDT, 5 VDC, 2 A, Through Hole, Latching Dual Coil
PANASONIC ELECTRIC WORKS TX2-L2-5V Signal Relay, TX Series, DPDT, 5 VDC, 2 A, Through Hole, Latching Dual Coil
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Coil Resistance | 125ohm |
| Product Range | TX Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 2A |
| Contact Voltage VAC | - |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-5V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.26
-70%$5.26
$1.58PANASONIC ELECTRIC WORKS TX2-L2-5V Signal Relay, TX Series, DPDT, 5 VDC, 2 A, Through Hole, Latching Dual Coil
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Coil Resistance | 125ohm |
| Product Range | TX Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 2A |
| Contact Voltage VAC | - |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-5V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Latching Dual Coil |
| Coil Resistance | 125ohm |
| Product Range | TX Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 2A |
| Contact Voltage VAC | - |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30V |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRIC WORKS |
| Part Number | TX2-L2-5V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











