PANASONIC CA1-DC12V-N Automotive Relay, 12 VDC, 20 A, SPDT, Panel Mount, Quick Connect, CA Series
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Coil Voltage
12VDC
Contact Configuration
SPDT
Open menu
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Voltage DC Nom
12V
Contact Material
Silver Alloy
Find similar products
Contact Current
20A
Open menu
Relay Mounting
Panel Mount
Product Range
CA Series
Coil Resistance
80ohm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC
Part Number CA1-DC12V-N
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Coil Voltage
12VDC
Contact Configuration
SPDT
Relay Terminals
Quick Connect
Contact Voltage DC Nom
12V
Contact Material
Silver Alloy
Contact Current
20A
Relay Mounting
Panel Mount
Product Range
CA Series
Coil Resistance
80ohm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC
Part Number CA1-DC12V-N
12VDC
12V
20A
80ohm
Part Number CA1-DC12V-N
PANASONIC CA1-DC12V-N Automotive Relay, 12 VDC, 20 A, SPDT, Panel Mount, Quick Connect, CA Series | Tanotis