PANASONIC 25SEPF56M Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 56 µF, 25 V, 0.03 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20%
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
56µF
Open menu
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Open menu
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
2.8A
Product Length
Product Height
6mm
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
25V
ESR
0.03ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SEPF Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 25SEPF56M
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
56µF
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Capacitor Mounting
Through Hole
Ripple Current
2.8A
Product Length
Product Height
6mm
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
25V
ESR
0.03ohm
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
OS-CON SEPF Series
Other details
Brand PANASONIC
Part Number 25SEPF56M
56µF
5000 hours @ 105°C
2.8A
6mm
105°C
25V
0.03ohm
± 20%
6.3mm
-55°C
Part Number 25SEPF56M
PANASONIC 25SEPF56M Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 56 µF, 25 V, 0.03 ohm, 5000 hours @ 105°C, ± 20% | Tanotis