HomeStore
  • Colour consistency of < 2 SDCM, IP20 protection
  • Compatible with conventional MR16 lamps
  • Precise optical control and free from multi-shadow issue
  • 0.35A nominal current, 36.5V nominal voltage, 12.4W on-mode power (GMS)
  • 97lm/W luminous efficacy, 3000K light colour (designation)
  • 4350 peak luminous intensity (GMS)
  • 1050lm useful luminous flux (Φuse) (GMS)
  • Height is 55mm, length is 50mm, grey heatsink, 70°C performance temp (IEC 62717)
  • Standards-IEC 62471, EN 60598-1, EN 60529, EN 55015, EN 61547, EN62031 IEC 605981/CE
  • Ambient temperature range from -25 to +40°C
Footnotes Do not use in sealed fixtures. Avoid covering the lens with dust or any object.
Other details
Brand OSRAM
Part Number PL-CN50-COB-1400-930-24D-G2
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Other details
Brand OSRAM
Description