
Orion Images LED Monitor Series 27" LED-Backlit Monitor
Orion Images 27RPCS Overview
The Orion Images 27RPCS supports a maximum resolution of 1080p at up to 75 Hz. It features 178° horizontal and vertical viewing angles, a 16:9 aspect ratio, and a 1000:1 contrast ratio. This 27" monitor is equipped with an audio input, along with HDMI and VGA video inputs. VESA mount compliance offers flexible installation options.
In the Box
- Orion Images LED Monitor Series 27" LED-Backlit Monitor
- Monitor Stand
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Orion Images 27RPCS Specs
| Size | 27" |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Orientation | Landscape |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 450 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | < 5 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Bit Depth / Color Support | 6-Bit+FRC (16.7 Million Colors) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Screen Area | 23.54 x 13.24" / 597.88 x 336.31 mm |
| Dot Pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| TV Tuner | No |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x DE-15/DB-15 (VGA) 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Outputs | None |
| USB Ports | None |
| Ethernet Ports | None |
| Built-In Speakers | No |
| Mobile App Compatible | No *As of November, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Media Card Reader | None |
| Supported Languages | English French Simplified Chinese Spanish |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Power Consumption | Typical: < 36.0 W |
| Package Weight | 11.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.3 x 17.9 x 5.2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Orion Images LED Monitor Series 27" LED-Backlit Monitor
Orion Images 27RPCS Overview
The Orion Images 27RPCS supports a maximum resolution of 1080p at up to 75 Hz. It features 178° horizontal and vertical viewing angles, a 16:9 aspect ratio, and a 1000:1 contrast ratio. This 27" monitor is equipped with an audio input, along with HDMI and VGA video inputs. VESA mount compliance offers flexible installation options.
In the Box
- Orion Images LED Monitor Series 27" LED-Backlit Monitor
- Monitor Stand
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Orion Images 27RPCS Specs
| Size | 27" |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Orientation | Landscape |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 450 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | < 5 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Bit Depth / Color Support | 6-Bit+FRC (16.7 Million Colors) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Screen Area | 23.54 x 13.24" / 597.88 x 336.31 mm |
| Dot Pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| TV Tuner | No |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x DE-15/DB-15 (VGA) 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Outputs | None |
| USB Ports | None |
| Ethernet Ports | None |
| Built-In Speakers | No |
| Mobile App Compatible | No *As of November, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Media Card Reader | None |
| Supported Languages | English French Simplified Chinese Spanish |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Power Consumption | Typical: < 36.0 W |
| Package Weight | 11.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.3 x 17.9 x 5.2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Orion Images 27RPCS Overview
The Orion Images 27RPCS supports a maximum resolution of 1080p at up to 75 Hz. It features 178° horizontal and vertical viewing angles, a 16:9 aspect ratio, and a 1000:1 contrast ratio. This 27" monitor is equipped with an audio input, along with HDMI and VGA video inputs. VESA mount compliance offers flexible installation options.
In the Box
- Orion Images LED Monitor Series 27" LED-Backlit Monitor
- Monitor Stand
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
Orion Images 27RPCS Specs
| Size | 27" |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Orientation | Landscape |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 450 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | < 5 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Bit Depth / Color Support | 6-Bit+FRC (16.7 Million Colors) |
| Viewing Angle (H x V) | 178 x 178° |
| Screen Area | 23.54 x 13.24" / 597.88 x 336.31 mm |
| Dot Pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| TV Tuner | No |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x DE-15/DB-15 (VGA) 1 x 1/8" / 3.5 mm |
| Outputs | None |
| USB Ports | None |
| Ethernet Ports | None |
| Built-In Speakers | No |
| Mobile App Compatible | No *As of November, 2022: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Media Card Reader | None |
| Supported Languages | English French Simplified Chinese Spanish |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Power Consumption | Typical: < 36.0 W |
| Package Weight | 11.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 27.3 x 17.9 x 5.2" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















