ON SEMICONDUCTOR TIP31AG Bipolar (BJT) Single Transistor, NPN, 60 V, 3 MHz, 40 W, 3 A, 10 hFE
ON SEMICONDUCTOR TIP31AG Bipolar (BJT) Single Transistor, NPN, 60 V, 3 MHz, 40 W, 3 A, 10 hFE
Product details
| Power Dissipation Pd | 40W |
| DC Collector Current | 3A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 60V |
| Transition Frequency ft | 3MHz |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Transistor Polarity | NPN |
| DC Current Gain hFE | 10hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | TIP31AG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.76
-70%$1.76
$0.53ON SEMICONDUCTOR TIP31AG Bipolar (BJT) Single Transistor, NPN, 60 V, 3 MHz, 40 W, 3 A, 10 hFE
Product details
| Power Dissipation Pd | 40W |
| DC Collector Current | 3A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 60V |
| Transition Frequency ft | 3MHz |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Transistor Polarity | NPN |
| DC Current Gain hFE | 10hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | TIP31AG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Dissipation Pd | 40W |
| DC Collector Current | 3A |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 60V |
| Transition Frequency ft | 3MHz |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Transistor Polarity | NPN |
| DC Current Gain hFE | 10hFE |
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Transistor Case Style | TO-220 |
| MSL | - |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | TIP31AG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





