ON Semiconductor MOC3042M Optocoupler Triac Output DIP 6 Pins 7.5 kV Zero Crossing 400 V
Product details
| Optocoupler Case Style | DIP |
| No. of Pins | 6Pins |
| Isolation Voltage | 7.5kV |
| Triac Operating Mode | Zero Crossing |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 400V |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MOC3042M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.30
-70%$1.30
$0.39ON Semiconductor MOC3042M Optocoupler Triac Output DIP 6 Pins 7.5 kV Zero Crossing 400 V
Product details
| Optocoupler Case Style | DIP |
| No. of Pins | 6Pins |
| Isolation Voltage | 7.5kV |
| Triac Operating Mode | Zero Crossing |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 400V |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MOC3042M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Optocoupler Case Style | DIP |
| No. of Pins | 6Pins |
| Isolation Voltage | 7.5kV |
| Triac Operating Mode | Zero Crossing |
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 400V |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MOC3042M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









