OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS3PI5DC24 General Purpose Relay, MK-S Series, Power, Non Latching, 3PDT, 24 VDC, 10 A
HomeStore
  • Plug-in terminal type
  • Blue color
  • Non-standard internet connections
  • -40 to 60�C Ambient temperature range
Applications
Industrial
Product details
Contact Material Silver Tin Indium
Relay Mounting Socket
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 430ohm
Product Range MK-S Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration 3PDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Brand OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
Part Number MKS3PI5DC24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Plug-in terminal type
  • Blue color
Applications
Industrial
Product details
Relay Mounting Socket
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 430ohm
Product Range MK-S Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration 3PDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Part Number MKS3PI5DC24
Description
Coil Resistance 430ohm
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Voltage VDC 30VDC
Part Number MKS3PI5DC24
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS3PI5DC24 General Purpose Relay, MK-S Series, Power, Non Latching, 3PDT, 24 VDC, 10 A | Tanotis