
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS3PI5DC24 General Purpose Relay, MK-S Series, Power, Non Latching, 3PDT, 24 VDC, 10 A
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS3PI5DC24 General Purpose Relay, MK-S Series, Power, Non Latching, 3PDT, 24 VDC, 10 A
- Plug-in terminal type
- Blue color
- Non-standard internet connections
- -40 to 60�C Ambient temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 430ohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS3PI5DC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $29.15
-70%$29.15
$8.74OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS3PI5DC24 General Purpose Relay, MK-S Series, Power, Non Latching, 3PDT, 24 VDC, 10 A
- Plug-in terminal type
- Blue color
- Non-standard internet connections
- -40 to 60�C Ambient temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 430ohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS3PI5DC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Plug-in terminal type
- Blue color
- Non-standard internet connections
- -40 to 60�C Ambient temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 430ohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | 3PDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS3PI5DC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









