
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 180ohm |
| Product Range | LY Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 15A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 120VAC |
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 28VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | LY2-0-AC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.45
-70%$16.45
$4.93OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 180ohm |
| Product Range | LY Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 15A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 120VAC |
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 28VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | LY2-0-AC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 180ohm |
| Product Range | LY Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 15A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 120VAC |
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 28VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | LY2-0-AC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









