OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A
Product details
| Contact Material | Silver Alloy |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 180ohm |
| Product Range | LY Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 15A |
| Approvals & Standards | CE, CSA, UL, VDE |
| Contact Voltage VAC | 120VAC |
| Coil Voltage | 24V |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 28VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | LY2-0-AC24 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$4.93OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY2-0-AC24 RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 15A
Product details
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 180ohm |
| Product Range | LY Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 15A |
| Coil Voltage | 24V |
Other details
| Part Number | LY2-0-AC24 |
| Quantity | Each |
Description
| Coil Resistance | 180ohm |
| Contact Current | 15A |
| Coil Voltage | 24V |