
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D3V-161-1C25 Microswitch, D3V Series, SPDT, Quick Connect, Solder, 16 A, 250 VAC
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D3V-161-1C25 Microswitch, D3V Series, SPDT, Quick Connect, Solder, 16 A, 250 VAC
Product details
| Product Range | D3V Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Short Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 1.96N |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D3V-161-1C25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.75
-70%$5.75
$1.72OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D3V-161-1C25 Microswitch, D3V Series, SPDT, Quick Connect, Solder, 16 A, 250 VAC
Product details
| Product Range | D3V Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Short Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 1.96N |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D3V-161-1C25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | D3V Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Quick Connect, Solder |
| Contact Current Max | 16A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Microswitch Actuator | Short Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 1.96N |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D3V-161-1C25 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









