
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D2SW-3L2MS MICROSWITCH, ROLLER LEVER, SPDT 3A 250V
Product details
| Product Range | D2SW Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Microswitch Actuator | Hinge Roller Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 60gf |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D2SW-3L2MS MICROSWITCH, ROLLER LEVER, SPDT 3A 250V
Product details
| Product Range | D2SW Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Microswitch Actuator | Hinge Roller Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 60gf |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | D2SW Series |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Microswitch Actuator | Hinge Roller Lever |
| Microswitch Type | Miniature |
| Operating Force Max | 60gf |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2MS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









